PIELGRZYMKI

 

 

REKOLEKCJE W OŚRODKU REKOLEKCYJNYM ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ „WIECZERNIK” W BRENNEJ

 

DLA PARAFII NMP KRÓLOWEJ ŚWIATA Z SZCZYGŁOWIC

 

19 – 20 - 21.04.2024 (piątek – sobota – niedziela)

 

BOŻE DROGOWSKAZY Wj 20,1-11 nn

 

19.04.2023 (piątek) NIE BĘDZIESZ MIAŁ BOGÓW CUDZYCH PRZEDE MNĄ

 

15.30 – wyjazd z centrum przesiadkowego, pięć minut później z przystanku na przeciw kościoła

16.30 – przyjazd na miejsce, rozlokowanie po pokojach, zapoznanie z ośrodkiem

17.30 – rozpoczęcie rekolekcji, hymn do Ducha św. oraz nauka wstępna nt. „Dekalog – Boże drogowskazy”

18.00 – kolacja

19.30 – konferencja nt. I PRZYKAZANIA BOŻEGO, wystawienie Najśw. Sakramentu i adoracja w ciszy, okazja do spowiedzi św.

21.00 - Błogosławieństwo sakramentalne i odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

22.00 – cisza nocna

 

20.04.2023 (sobota) NIE BĘDZIESZ BRAŁ IMIENIA PANA BOGA SWEGO NA DAREMNO

 

7.30 – modlitwy poranne, różaniec

8.15 - śniadanie oraz czas na kawę (spotkania w podgrupach)

9.30 – konferencja nt. II PRZYKAZANIA BOŻEGO

11.00 – EUCHARYSTIA z homilią

12.00 – obiad oraz czas wolny na spacer (możliwość wyjścia w góry lub do centrum), czas na lekturę Pisma św. i odprawienie Drogi Krzyżowej w terenie

16.00 – koronka do Bożego Miłosierdzia oraz konferencja nt. II PRZYKAZANIA BOŻEGO

18.00 – kolacja

19.00 – wypowiedzi nt. realizacji trzech pierwszych przykazań w swoim codziennym życiu (dyskusja)

20.00 – wieczór uwielbienia, Apel Jasnogórski oraz wprowadzenie do modlitwy porannej

22.00 – cisza nocna

 

21.04.2024 (niedziela) PAMIĘTAJ, ABY DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIĆ

 

7.30 – modlitwy poranne w kaplicy (Jutrznia) oraz konferencja nt. III PRZYKAZANIA BOŻEGO cz. I

8.15 – śniadanie oraz czas na kawę

9.30 – Konferencja nt. III PRZYKAZANIA BOŻEGO cz. II oraz dyskusja

11.30 – EUCHARYSTIA z homilią

12.30 – obiad i podsumowanie rekolekcji

14.00 – wyjazd do domu

 

 

 

 

PIELGRZYMKA PARAFIALNA 28 – 29 – 30.04.2024

 

Dzień 1 NIEDZIELA (28.04.2024) SZYMANÓW – ŻELAZOWA WOLA – NIEPOKALANÓW

PATRON DNIA: św. Maksymilian Kolbe

Udział we Mszy św. o godz. 7.30 w kościele w Szczygłowicach. Godz. 8.30 wyjazd z przystanku przy kościele. Na drogę zabieramy suchy prowiant. Po drodze zwiedzanie Szymanowa (Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej zwaną Panią Jałowiecką) oraz Żelazowej Woli (miejsca urodzenia Fryderyka Chopina) – spacer po parku, bez zwiedzania domu. W godzinach popołudniowych przyjazd do Niepokalanowa, zwiedzanie min. Bazyliki Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, Muzeum św. Maksymiliana Kolbe, Panoramy Tysiąclecia oraz Misterium Męki Pańskiej.

Na miejscu obiadokolacja oraz nocleg w Domu Pielgrzyma znajdującym się przy sanktuarium.

DZIEŃ 2 PONIEDZIAŁEK (29.04.2024) WARSZAWA

PATRON DNIA: bł. Ks. Stefan Kardynał Wyszyński

Udział we Mszy św. o godz. 6.45 oraz śniadanie w Domu Pielgrzyma. Wyjazd do Warszawy. Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zabytków miasta. Program w tym dniu realizuje przewodnik. W planie jest min. zwiedzanie Powązek (miejsca spoczynku znanych i zasłużonych Polaków z modlitwą za nich), Łazienek, Starego Miasta, Archikatedry św. Jana Chrzciciela. W trakcie zwiedzania czas wolny na kawę, herbatę. Wieczorem powrót do Domu Pielgrzyma AMICUS na Żoliborzu, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 3 WTOREK (30.04.2024) WARSZAWA – LASKI

PATRONI DNIA: bł. Ks. Jerzy Popiełuszko oraz bł. Maria Róża Czacka

Śniadanie od 7.30, Msza św. w dolnym kościele św. Stanisława Kostki o godz. 8.30. Po Mszy św. zwiedzanie muzeum poświęconego działalności bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i modlitwa przy Jego grobie (19.10. 2024 roku przypada 40 rocz. śmierci kapłana). Przejazd do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie stworzony został tzw. Panteon Wielkich Polaków – miejsce pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki. Zwiedzanie świątyni. W drodze powrotnej spotkanie z s. Lidią w podwarszawskich Laskach, gdzie znajduje się wyjątkowy ośrodek dla niedowidzących i ociemniałych. Przejście śladami bł. Marii Róży Czackiej – założycielki ośrodka. W drodze powrotnej postój na posiłek (we własnym zakresie) i w godzinach wieczornych powrót do Szczygłowic.

KOSZT PIELGRZYMKI: 720 zł.

W cenie:

- przejazd autokarem

- 2 noclegi

- ubezpieczenie

- przewodnik po Warszawie, wstępy do miejsc, które będziemy zwiedzać

- posiłki (2 śniadania i 2 obiadokolacje)

 

 (LISTA ZAMKNIĘTA - BRAK MIEJSC)

 

 

 

 

 

 

 

BIURO USŁUG TURYSTYCZNYCH „AGAVE”                                   tel. 729887875

SANKTUARIA PÓŁNOCNYCH WŁOCH


Pielgrzymka trasą ALPEJSKICH sanktuariów maryjnych, Śladami św. Jana Bosko I ŚW. JOANNY BERETTY MOLLI

MEDIOLAN – TURYN – WERONA - JEZIORO GARDA – CARAVAGGIO  - Madonna della Corona - Sacra di San Michele - Sanctuario D’Oropa – Madonna dei Fiori – MARIA WORTH

 

TERMIN: 29.07-06.08.2024
CENA: 870 zł + 680 euro / os. (przy min. 49 os.)

PROGRAM PIELGRZYMKI:

 

DZIEŃ 1 MIKULOV

Wyjazd z miejsca zbiórki we wczesnych godzinach rannych. Przejazd przez Czechy i Austrię w stronę Włoch. Po drodze spacer po Mikulowie. To miasto-perła Południowych Moraw, którego dominantę stanowi usytuowany na wzgórzu barokowy zamek, a zainteresowanie budzą barokowe świątynie, w tym kościoły św. Anny i św. Jana Chrzciciela oraz malownicze kamieniczki na rynku. Piękną panoramę tworzą wzgórza Palavy oraz zabytkowy kalwaryjny szlak kapliczkowy na wzgórzu nad miastem. Obiadokolacja i nocleg we Włoszech w ok.Tarvisio.

DZIEŃ 2 WERONA

Śniadanie, po którym przejazd do Werony, jednego z najpiękniejszych i najsłynniejszych miast północnych Włoch. Zwiedzanie najważniejszych miejsc z przewodnikiem: kościół św. Zenona – pochodzącego z Afryki biskupa Werony, patrona miasta, wędkarzy i niemowląt, arena z I w. n.e, teatr, Piazza Dei Signiori z pomnikiem Dantego, dom ze słynnym balkonem i posągiem Julii. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Werony. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 3 JEZIORO GARDA – MADONNA DELLA CORONA

Śniadanie, po którym przejazd panoramiczną trasą nad Jeziorem Garda, największym i najpopularniejszym jeziorem Włoch. Przyjazd do niewielkiej miejscowości górskiej Spiazzi, gdzie znajduje się położone nad doliną Adygi, niemalże przyklejone do skały na wysokości 700 m n.p.m., Sanktuarium Madonna della Corona na górze Monte Baldo. To ważne miejsce pielgrzymkowe w 1988 r. odwiedził papież Jana Pawła II. Przejazd do jednej z miejscowości nad Jeziorem Garda, czas wolny na rekreację na plaży. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4 JEZIORO GARDA

Śniadanie, po którym przejazd nad Jezioro Garda do Sirmione jednej z najpiękniej położonych miejscowości nad Jeziorem Garda, znanej z malowniczego zamku rodziny Scaglierich. Spacer po miejscowości, rejs łodziami motorowymi, a następnie czas wolny nad jeziorem na rekreację. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5 MEDIOLAN I TRASA ŚW. JOANNY BERETTY MOLLI

Śniadanie, po którym przejazd do Mediolanu i zwiedzanie miasta: Piazza Duomo z katedrą Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z bogato zdobioną fasadą, Plac Della Scala i Teatro alla Scala, kościół św. Ambrożego, Castello Sfarcesco, zamek potężnej niegdyś rodziny Sforzów, opera La Scala, galeria Vittorio Emanuele II, dzielnica mody. Następnie przejazd do Magenty - miasta rodzinnego św. Joanny Beretty Molla. Spacer po mieście i zwiedzanie miejsca narodzin, chrztu i ślubu Świętej. W Bazylice zachowała się chrzcielnica i sukienka chrzcielna oraz zdjęcia ze ślubu. Następnie przejazd do Mesero miejsca pochówku św. Joanny. Modlitwa przy grobie Świętej. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6 TURYN I TRASA ŚW. JANA BOSCO

Śniadanie. Przejazd do Castelnuovo Don Bosco, gdzie w 1815 roku urodził się Jan Bosko – założyciel zgromadzenia salezjanów. Nawiedzenie bazyliki powstałej obok domu, w którym przyszedł na świat późniejszy święty. Bazylikę w latach 80-tych odwiedził Jan Paweł II, ofiarowując kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie przejazd do Turynu i zwiedzanie miasta z przewodnikiem: katedra pw. Św. Jana Chrzciciela, w której przechowywany jest Całun Turyński (aktualnie niedostępna do zwiedzania, Całun wystawiany jest do publicznej czci cyklicznie), Kościół św. Wawrzyńca, Piazza San Carlo.  Basilica don Bosco z muzeum poświęconym życiu i działalności świętego. Turyn nazywany jest „miastem Najświętszego Sakramentu” z uwagi na Cud Eucharystyczny, który wydarzył się 16 czerwca 1453 r przed kościołem św. Sylwestra (dzisiaj kościół p.w. Bożego Ciała). Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7 SACRA DI SAN MICHELE - OROPA

Śniadanie, przejazd do sanktuarium Sacra di San Michele. Jest to jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Piemoncie nazwane „świętym symbolem“ tego regionu z uwagi na romański klasztor znajdujący się na szczycie góry Pirchiriano (900 m.n.p.m.) nad doliną Val di Susa -  miejsce szczególnego kultu Michała Archanioła. Zgodnie z podaniem sam Michał Anioł miał wskazać miejsce, gdzie powstanie opactwo jemu poświęcone. Przejazd do kolejnego alpejskiego sanktuarium – Sanctuario D’Oropa na wysokości 1159 m n.p.m., do którego często pielgrzymował bł. Piotr Jerzy Frassati. Znajdujące się pod opieką Ojców Marianów sanktuarium nazywane jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Gór i figuruje na liście UNESCO. Obiektem kultu jest czarna drewniana figura Maryi z Dzieciątkiem - Madonna Nera, którą zgodnie z podaniem miał tu przywieźć św. Euzebiusz, uciekający z Palestyny przed prześladowaniami. Nawiedzenie Starej i Nowej Bazyliki. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8 CARAVAGGIO – MADONNA DEI FIORI

Śniadanie, po którym nawiedzimy Sanktuarium Madonna dei Fiori (Matki Bożej od Kwiatów), wzniesione w miejscu upamiętniającym objawienie Matki Bożej Egidii Mathis 29 grudnia 1336 r. Następnie przejazd do miasta Caravaggio. Nawiedzenie kolejnego sanktuarium: Santa Maria del Fonte (Matki Bożej od Źródła). To także miejsce objawienia Maryjnego w XV w. i licznych, poświadczonych uzdrowień. Modlitwa w sanktuarium wzniesionym z polecenia Św. Karola Boromeusza: święte źródło, tabernakulum. To także miasto pochodzenia słynnego malarza Michelangelo Merisi da Caravaggio. Przejazd  do hotelu w ok. Tarvisio. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 9 MARIA WORTH

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Wyjazd w stronę Polski. Postój i msza święta w przepięknym zabytkowym kościele MARIA WORTH nad niezwykle malowniczym Jeziorem Worther w otoczeniu alpejskich krajobrazów Karyntii. Przejazd tranzytowy przez Austrię i Czechy. Powrót do miejsca wyjazdu w późnych godzinach wieczornych.

 

CENA:

Grupa min. 49 os.: 870 zł + 680 euro ( w tym 110 euro – patrz poniżej)

UWAGA!!!

CENA (uzależniona od liczby osób):

Grupa min. 49 os.: 870 zł + 680 euro; Grupa min. 44 os.: 990 zł + 680 Euro / os.

Grupa min. 37 os.: 1070 zł + 680 Euro / os., Grupa min. 32 os.: 1250 zł + 680 euro /os.

 

 

Cena zawiera:

  • 8 noclegów w hotelach **/*** (pokoje 2-3 osobowe z łazienkami);
  • wyżywienie 2 razy dziennie: 8 śniadań (włoskie wzmocnione) i 8 obiadokolacji (serwowane 3-daniowe);
  • opieka pilota,
  • przejazd komfortowym autokarem;
  • ubezpieczenie KL do 20.000 Euro, NNW do 15.000 PLN i bagaż do 1.000 PLN.

 
Cena nie zawiera:

  • obowiązkową ustawową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy (20 zł/os.)
  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłaty za wymaganych prawem lokalnych przewodników, taksę klimatyczną, rejs po J. Garda. wypożyczenie systemu tour-guide, opłaty wjazdowe do miast i parkingowe i inne opłaty rezerwacyjne ok. 110 EURO (płatne u pilota, nie podlega rozliczeniu);
  • dodatkowych ubezpieczeń np. od kosztów rezygnacji (chęć zawarcia ubezpieczenia należy zgłosić do 7 dni od daty zapisu na pielgrzymkę, koszt: 3% ceny lub 5% z opcją chorób przewlekłych, informacje na formularzu)
  • napoi do obiadokolacji (w hotelach zazwyczaj dodatkowo płatne);
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego (350 Euro).
  • UWAGI:
    Do wyjazdu niezbędny jest dowód osobisty lub paszport
    (ważny minimum 90 dni od daty powrotu do kraju; dotyczy także dzieci). Programma charakter pielgrzymkowy i realizowany jest pod opieką Kapłana z możliwością uczestnictwa w codziennej Eucharystii. Kolejność zwiedzania / realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie (decyduje pilot). Zapisy na pielgrzymkę odbywają się poprzez wypełnienie FORMULARZA ZAPISU oraz wpłatę zaliczki: 870 zł/os. oraz 180 euro podczas spotkania organizacyjnego, które odbędzie się 18.01.2024 czwartek o godz. 18.30 w salce przy probostwie.

 

HARMONOGRAM PIELGRZYMEK I WYJAZDÓW KILKUDNIOWYCH

Z PARAFII SZCZYGŁOWICE NA ROK 2024

 

  1. 19 – 20 – 21.04.2024 Wyjazdowe rekolekcje parafialne w ośrodku rekolekcyjnym arch. katowickiej w Brennej w ośrodku „Wieczernik” koszt ok. 385 zł ( w tym 2 noclegi, pełne wyżywienie, przejazd autokarem tam i powrót) LISTA ZAMKNIĘTA
  2. 28 – 29 – 30.04.2024 Pielgrzymka szlakiem świętych i błogosławionych – Szymanów, Niepokalanów (św. Maksymilian Kolbe), Warszawa (bł. Ks. Jerzy Popiełuszko i inni), Laski (bł. Matka Róża Czacka), Żelazowa Wola. (50 miejsc) BRAK MIEJSC - LISTA ZAMKNIĘTA
  3. 8 – 9 – 10.06.2024 Piesza pielgrzymka na Jasną Górę trasą: Leśniów – Olsztyn – Jasna Góra (70 miejsc)
  4. 29.07 – 06.08.2024 Pielgrzymka do sanktuariów północnych Włoch (50 miejsc) koszt 870 zł + 680 euro. Na dzień 01.03.2024 zapisanych 37 uczestników (z powodu mniejszej ilości osób w autokarze - dopłata 200 zł)